Nyhedsarkiv

Børn, Oplevelser

Danmark for målene – Global Goals Tour

I 2015 gik 193 lande sammen om at lave FN’s 17 verdensmål for bæredygtig udvikling. Verdensmålene har vundet enorm udbredelse rundt om i verden, men i Danmark kender kun 16% af danskerne til målene. Det skal kampagnen “Danmark for målene” 2019 lave om på!

Men allerede i december 2018 kickstartes kampagnen med dette GRATIS julearrangement i hjertet af Aarhus:

Kok Jesper Vollmer, fredag 14. december kl.18.00, Lille Torv:
“Julen varer længe, koster mange penge.” Den har vi vist alle sammen sunget et par gange eller tre, men hvorfor bruger vi så mange penge i julen? Jesper Vollmer (kendt fra bl.a.  tv-programmet Spis & Spar) kommer og giver sine bud på, hvad vi kan kigge på ved julens indkøb, så vi kan spare lidt og samtidig begrænse madspildet. Jesper kommer med pointer fra sit eget liv som kok og familiefar. Der kommer også små anekdoter fra det kongelige køkken, som Jesper stod for i 10 år, og om hvordan omtanke og fokus på madspild bestemt ikke er fremmedord ved hoffet.
Jesper vil komme med masser af fifs og tricks, der kan arbejdes videre med i de små hjem, så alle får en lidt billigere – og måske endda en bedre – jul uden så meget madspild og med samvittigheden og pengepungen i orden. Julen skal jo vare lige til påske!

 

 

Læs mere om Danmark for målene julekampagnen HER.

Læs mere om Danmark for målene – Global Goals Tour HER.

l.

Aarhus City Forening      Rådhuspladsen 5, 1. sal      8000 Aarhus C      Telefon 86 13 75 00      mail@aarhus-city.dk