Samlet program for Verdensbilleder 2012

 

Lørdag d. 2. juni

Kl. 10:00-12.30: Officiel åbning, Klostertorv

Kl. 10:00: Buddhistisk munke-velsignelses-ceremoni, Klostertorv

Kl. 11:00: Åbningstale v. den thailandske ambassadør Mr. Piyawat Niyomrerks og kulturrådmand Marc Perera Christensen, Klostertorv

Kl. 11:15: The Kasetsart Jazz Ensemble, Klostertorv

Kl. 11:45: Southern Breeze, klassisk thai-dansegruppe, Klostertorv

Kl. 12:15: Gee Onchoi Band, moderne thai-musik, Klostertorv

Kl. 10:00-17:00: Thai-restaurant, Strøget

Kl. 10:00-17:00: Thai-massage, Strøget

Kl. 11:00-16:00: Thai-marked og madboder, Lille Torv og Store Torv

Kl. 11:00-16:00: Rejseboder, Clemens Bro

Kl. 12:00: Jennumparkens Børnekor synger ”Verdensbilleder”-sange, v/Salling

Kl. 13:00-13:15: Thai-dans, v/Salling

Kl. 13:00-15:00: Ansigtsmaling, Skt. Knuds Torv og Clemens Bro

Kl. 13:00-14:00: Thai-boksning, Store Torv

Kl. 13:00-21:00: Livemusik og underholdning, Klostertorv

Kl. 13:30-14:00: Kick-boxing, v/Salling

Kl. 13:45-14.00: Southern Breeze, klassisk thai-dansegruppe, Klostertorv

Kl. 16:00-16:30: Southern Breeze, klassisk thai-dansegruppe, Klostertorv

Kl. 16:30-17:15: The Kasetsart Jazz Ensemble, Klostertorv

 

Søndag d. 3. juni

Kl. 10:00: Halvmarathon gennem city

Kl. 11:00-15:00: Livemusik og underholdning, Klostertorv

Kl. 11:00-16:00: Thai-marked og madboder, Lille Torv og Store Torv

Kl. 11:00-16:00: Rejseboder, Clemens Bro

Kl. 11:00-16:00: Thai-restaurant, Strøget

Kl. 11:00-16:00: Thai-massage, Strøget

Kl. 13:00-13:15: Thai-dans, v/Salling

Kl. 13:00-15:00: Ansigtsmaling, v/Salling og Reginakrydset

Kl. 13:30-14:00: Kick-boxing, Clemens Bro

Kl. 13:00-13:15: Southern Breeze, klassisk thai-dansegruppe, Lille Torv

Kl. 13:00-14:00: Thai-boksning, Store Torv

Kl. 14:00-14:30: Southern Breeze, klassisk thai-dansegruppe, Lille Torv

Kl. 16:00-16:15: Southern Breeze, klassisk thai-dansegruppe, Lille Torv

Kl. 16:30-16:45: Southern Breeze, klassisk thai-dansegruppe, Lille Torv

 

Mandag d. 4. juni

Kl. 11:00-22:00: Thai-marked, madboder og det flydende marked, Lille Torv, Store Torv og Vadestedet

Kl. 11:00-22:00: Rejseboder, Clemens Bro

Kl. 11:30-11:45: Southern Breeze, klassisk thai-dansegruppe, Lille Torv

Kl. 12:00-12:30: Southern Breeze, klassisk thai-dansegruppe, Lille Torv

Kl. 16:00: Åbning af store scene, Store Torv

Kl. 16:00-16:15: Thai-dans, Clemens Bro, Skt. Knuds Torv og v/Salling

Kl. 16:00-20:00: Ansigtsmaling, Reginakrydset

Kl. 16:00-20:00: Smag en melorm, v/Randers Regnskov, Fætter BR, Strøget

Kl. 16:00-20:00: Safaripark, v/Ree Park, Ryesgade/Rosenkrantzgade

Kl. 16:00-20:00: Frugtudskæring, v/Salling

Kl. 16:00-22:00: Smag eksotiske frugtdrinks, v/Salling

Kl. 16:00-22:00: Wellness, Clemens Bro

Kl. 16:00-22:00: Prøv en cykeltaxa, Strøget

Kl. 16:00-24:00: Livemusik, Klostertorv

Kl. 16:05-16:35: Gee Onchoi Band, moderne thai-musik, Store Torv

Kl. 16:45-17:00: Stokkedans, Clemens Bro

Kl. 16:50-17:05: Klassisk thai-dansegruppe, Thai-Nord, Store Torv

Kl. 17:00-17:15: Thai kick-boxing, Skt. Knuds Torv

Kl. 17:00-17:30: Officiel modtagelse af Thailands repræsentanter, Rådhuset

Kl. 17:00-17:30: Gee Onchoi Band, v/Salling

Kl. 17:20-17:55: The Kasetsart Jazz Ensemble, Store Torv

Kl. 17:30-17:45: Thai kick-boxing, Clemens Bro

Kl. 18:00-19:00: Thailand-parade gennem city

Kl. 18:20-19:00: Bjarne Langhoff, Store Torv

Kl. 19:00-19:15: Thai-dans, Skt. Knuds Torv

Kl. 19:00-21:00: Stegte bananer, v/Salling

Kl. 19:10-19:25: Krabi Kra Bong, thailandsk kampkunst, Store Torv

Kl. 19:30-19:45: Thai-dans, Clemens Bro

Kl. 19:35-19:50: Southern Breeze, klassisk thai-dansegruppe, Store Torv

Kl. 19:55-20:35: Ditte Marie feat. Al Agami, Store Torv

Kl. 20:00-20:15: Thai kick-boxing, Clemens Bro

Kl. 20:00-20:15: Thai-dans, Skt. Knuds Torv

Kl. 20:00-20:30: Gee Onchoi Band, v/Salling

Kl. 20:00-22:00: Thai-boksning, Bispetorv

Kl. 20:45-21:00: Traditionel thai-dans, Thai-Nord, Store Torv

Kl. 20:45-21:00: Thai-dans, v/Salling

Kl. 21:00-21:15: Thai-dans, Clemens Bro

Kl. 21:00-21:15: Stokkedans, Skt. Knuds Torv

Kl. 21:30-21:45: Thai kick-boxing, Skt. Knuds Torv

Kl. 21:10-21:35: The Kasetsart Jazz Ensemble, Store Torv

Kl. 21:15-21:30: Thai-dans, v/Salling

Kl. 21:40-21:55: Klassisk thai-dansegruppe, Thai-Nord, Store Torv

Kl. 21:45-22:00: Stokkedans, v/Salling

Kl. 22:00: Flydende blomsterdekorationer sættes i åen, Vadestedet

Kl. 22:00-22:10: DJ Pev, Store Torv

Kl. 22:10-22:40: Gee Onchoi Band, moderne thai-musik, Store Torv

Kl. 22:50-23:10: Southern Breeze, klassisk thai-dansegruppe, Store Torv

Kl. 23:15-23:40: Christina Chanee, Store Torv

Kl. 23:50-24:00: Grand Finale, Store Torv

Kl. 24:00: Festfyrværkeri fra Magasins tag

Kl. 24:00: Butikkerne lukker

Aarhus City Forening      Dokk1, Hack Kampmanns Plads 2, Niveau 3      8000 Aarhus C      Telefon 86 13 75 00      mail@aarhus-city.dk