Samlet program for Europa Festival

 Til indlæg 1

Kl. 09.00-22.00: Udstilling af engelsk taxa, samt engelske biler og motorcykler, Strøget

Kl. 09.00-22.00: Udstilling af Harry Potter-LEGO-figur, Strøget

Kl. 09.00-24.00: Udstilling af Big Ben, Banegårdspladsen

Kl. 10.00-16.00: Mød Danmarks Samfundet, Clemens Bro

Kl. 10.00-22.00: Mød Aarhus Airport, Clemens Bro

Kl. 10.00-22.00: Mød DTF Travel, Clemens Bro

Kl. 10.00-22.00: Mød Top Tours, Clemens Bro

Kl. 10.00-22.00: Mød SegWorld, Clemens Bro

Kl. 10.00-22.00: ”Speakers Corner”, Ryesgade (foran Bestseller)

Kl. 10.00-22.00: Udstilling af røde, engelske telefonbokse, Strøget

Kl. 10.00-22.00: Udstilling af Londonbus, Skt. Clemens Torv

Kl. 10.00-24.00: Italiensk univers med smagsprøver (delikatesser, rødvin, kaffe, m.v.), musik og biler, Rådhuspladsen

Kl. 10.00-24.00: Spansk univers med smagsprøver, dans, musik, konkurrencer, m.m., Lille Torv

Kl. 10.00-24.00: Fodboldunivers og loungeområde, Bispetorv

Kl. 10.00-24.00: Udstilling af europæiske biler, Bispetorv

Kl. 10.00-24.00: Europæisk-inspirerede sandwiches, kaffe, kage m.v., Store Torv

Kl. 10.00-24.00: Franske toner, cykel-DJ, fransk gastronomi, m.m., Latinerkvarteret

Kl. 10.00-24.00: Is-sampling, Banegårdspladsen

Kl. 11.00-21.00: Caminoudstilling, Musikhusets foyer

Kl. 15.00-22.00: Udstilling af MINI-biler, Skt. Clemens Torv

Kl. 14.00-18.00: Radio go!FM sender live fra Londonbussen, Skt. Clemens Torv

Kl. 16.00-16.30: Koncert med Claude Chicon, Store Torv

Kl. 16.00-21.00: Udstilling af Londonbus, Skt. Knuds Torv

Kl. 16.00-23.00: Livemusik på Realmæglerscene i Frederiksgade

Kl. 16.00-24.00: Franske toner med bl.a. ”The Change Big Band” og ”Mumbo Jumbo Swing Trio”, Klostertorv

Kl. 16.30-17.00: London Musical Danseshow underholder på scenen foran Salling

Kl. 16.45-17.00: Den spanske musikgruppe ”Batacuda Retumbaya” underholder sammen med den spanske dansetrup “Comparsa Aragüimé, Store Torv

Kl. 17.00-18.00: Mød James Bond, Strøget

Kl. 17.15-17.45: Koncert med Karen Mukupa, Store Torv

Kl. 18.00-18.30: Musikgruppen ”Touch Of Shadows” underholder på scenen foran Salling

Kl. 18.00-20.00: Europæisk parade gennem City

Kl. 18.15-18.45: Koncert med Grace Tither, Store Torv

Kl. 18.45-19.15: Musikgruppen ”Touch Of Shadows” underholder på scenen foran Salling

Kl. 19.00-19.30: Sækkepibespillere underholder på Strøget

Kl. 19.00-20.00: Mød ”Bobbies” (engelske politimænd) på Strøget

Kl. 19.30-20.00: Karen Mukupa duo/trio underholder på scenen foran Salling

Kl. 19.30-20.00: Koncert med Julias Moon, Store Torv

Kl. 20.00-20.30: Sækkepibespillere underholder på Strøget

Kl. 20.00-21.00: Mød ”Yeoman Warders” på Strøget

Kl. 20.15-20-30: Den spanske musikgruppe ”Batacuda Retumbaya” underholder sammen med den spanske dansetrup “Comparsa Aragüimé, Store Torv

Kl. 20.15-20.45: Grace Tither duo underholder på scenen foran Salling

Kl. 20.30-21.30: Balkan Rytmer danser Balkandans, hjørnet af Frederiksgade og Åboulevarden (overfor Magasin)

Kl. 21.00-21.30: Koncert med Samuel Ljungblahd, Store Torv

Kl. 21.00-21.45: Musikgruppen ”Touch Of Shadows” underholder på scenen foran Salling

Kl. 21.00-22.00: Mød Sherlock Holmes & Dr. Watson på Strøget

Kl. 21.45-22.15: Koncert med Clemens, Store Torv

Kl. 22.15-22.30: Oplev europæisk kampsport gennem tiderne, Store Torv

Kl. 22.30-23.00: Koncert med Sko & Torp, Store Torv

Kl. 23.15-24.00: Koncert med Electric Guitars special guest: Duné, Store Torv

Kl. 24.00: Festfyrværkeri fra Magasins tag

 

Koncerterne på udendørsscenerne er GRATIS.

Der tages forbehold for ændringer i programmet.

Aarhus City Forening      Dokk1, Hack Kampmanns Plads 2, Niveau 3      8000 Aarhus C      Telefon 86 13 75 00      mail@aarhus-city.dk